Одним з перших питань для всіх користувачів, які намагаються взяти участь в електронних торгах, є вибір майданчика. Люди, які ознайомлені з принципами роботи ПроЗорро, чудово розуміють, що дана платформа була створена як засіб контролю та зберігання інформації про торги. Тобто, ще до публікації, оголошення про проведення певної процедури потрапляє саме до системи ПроЗорро.
Далі, комісія аналізує це оголошення й перевіряє, чи дійсно воно відповідає всім вимогам законодавства. Участь в торгах, в будь-якому вигляді, повинна братися лише за умови, якщо учасник добре ознайомлений з законодавством та чітко розуміє, за яким принципом воно влаштовано.
Як приклад можна привести аукціони землі, де на лот виставляються сільськогосподарські ділянки. Кількість таких лотів вагомо збільшилась саме в 2021-му році, коли було оголошено про запуск відкритого ринку землі. Ще більша активність очікується в 2024-=му році, коли в одні руки буде дозволено купувати до 10 тисяч гектарів землі, замість 100 гА, що доступні на сьогодні.
Питання вибору електронного майданчика є актуальним, починаючи з 2015-го року. Скільки б інформації з цього приводу не було опубліковано, завжди з’являються нові користувачі, які продовжують задавати запитання.
Якщо говорити про електронні майданчики, орієнтуючись на організаційну складову, то їх можна розділити на три основні групи:
- Сайт-аукціон – це найкращий варіант для учасників, що беруть на себе роль постачальників. Саме на таких майданчиках вони можуть продавати певну товари або ж надавати послуги, не визначаючи єдиної фіксованої вартості. Визначається вона вже по ходу проведення процедури;
- Сайт-каталог – якщо говорити простими словами, такі сервіси є своєрідним посередником, що дає можливість контактувати різним учасникам, які працюють в одній сфері. Якщо говорити про постачальників, то їм пропонуються оголошення від організаторів;
- Сайт-біржа – цей формат вважається найбільш швидким, тому що постачання і оплата повинні проводитися в самий короткий термін.
Також, електронні майданчики можна класифікувати за фактором спеціалізації учасників і в такому випадку можна також визначити три основні групи:
- Горизонтальні – такі майданчики цікаві тим, що можуть об’єднувати певні групи структур і компаній, які працюють в одній або ж декількох різних галузях. Використання такого майданчика дозволяє вирішити питання з пошуком лоту та придбання певних товарів;
- Вертикальні – особливість таких сервісів полягає в тому, що вони працюють лише в рамках одної конкретної галузі;
- Змішані – не важко здогадатися, що вони беруть все найкраще з вищеперерахованих груп і є певним універсальним варіантом.
Звичайним же учасникам залишається лиш проаналізувати всі види електронних майданчиків та обрати серед них той, що буде підходити під виконання конкретних завдань.
Чи є обов’язковим звіт про укладений договір в ПроЗорро
Беручи участь в електронних торгах, кожен користувач ставить перед собою одне завдання – перемога. Це актуально і у випадку з державними закупівлями, коли учасники хочуть отримати та виконати замовлення, так і при проведенні звичайних аукціонів з придбання якихось товарів.
Якщо це один з конкурентних варіантів процедури, то обов’язковий етап, через який доводиться пройти всім учасникам – це підписання угоди.
Цей крок є справді важливим і перед тим як це зробити, потрібно впевнитися в декількох моментах, а саме:
- Правильні дані – потрібно перевірити, чи справді обидві сторони вказали достовірну інформацію про себе, товар та інші моменти;
- Відповідність умовам лоту – важливою умовою є той пункт, щоб всі пункти в договорі відповідали тому, якою була пропозиція учасника, що була визначена переможною;
- Юридична складова – сам договір може вважатися дійсним лише в тому випадку, якщо його буде затверджено нотаріусом і цей момент також потрібно враховувати.
Що стосується звіту про укладання договір – це додатковий документ, який затверджує, що обидві сторони все перевірили і згідні зі всіма умовами, що були прописані в договорі. Протягом 3-х днів з моменту підписання угоди, звіт повинен бути завантажений до системи ПроЗорро.
Де знайти результати тендерних торгів
Система ПроЗорро є багатофункціональною платформою і є певним архівом для зберігання інформації про всі операції, які проходять на електронних майданчиках з акредитацією.
Тому, якщо говорити саме про користувачів, які на зареєстровані в ПроЗорро і не брали участі в торгах, але хочуть дізнатися їх результати, то вони можуть це зробити в відповідному блоці на сайті ПроЗорро.
З учасниками торгів все простіше, вони автоматично отримують оголошення з результатами процедури.