Ініційований Міністерством енергетики проект щодо продажу необробленої деревини через систему електронних аукціонів приніс свої результати. Лише за рік його дії вдалося ліквідувати безліч корупційних схем продажу цієї сировини, а також наповнити державний бюджет надходженнями від прозорого продажу лісу кругляку та інших видів деревини. З лютого 2020 року лісгоспи Україні повинні продавати частину деревини через відкриті онлайн торги, про які дізнатися більше можна тут https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/yak-vigidno-kupiti-lis-kruglyak-na-prozorrosale/.
Завдяки нововведенню ринок деревини став прозорим, а держава змогла налаштувати контроль над її продажем. Спостерігати за ходом торгів можуть усі бажаючі, серед яких можуть бути навіть представники органів контролю. Дані про аукціони оновлюються в режимі реального часу, завдяки чому на сайті торгівельного майданчику завжди знаходиться актуальна інформація щодо торгів. Лідером серед торгівельних електронних платформ в Україні є Українська універсальна біржа.
Продавати деревину через електронні торги повинні лісові господарства України, що реалізують більш ніж 25% запасів деревини. Кожен сорт деревини повинен виставлятися в окремому лоті. Мінімальний об’єм такого лоту не може бути меншим, ніж 150 кубічних метрів, а його вартість повинна бути від 200 тисяч гривень.
Доступ до торгів для усіх учасників є відкритим, всі потенційні покупці змагаються між собою на рівних правах. За право придбати цікавий лот можуть конкурувати між собою представники малого, середнього та крупного бізнесу.
Деревина продається на аукціонах англійського типу, тобто на підвищення ціни. Організатор торгів встановлює початкову вартість лоту та мінімальний крок ставки. Учасники аукціону роблять свої ставки у визначений час. Переможцем буде визначено того, чия ставка виявиться найвищою. Аукціон розпочинається чітко у встановлений час. Також система автоматично визначить час його закінчення. Вплинути на це не може ніхто.
Якщо в ході аукціону не буде визначено переможця, то буде проведений обов’язковий повторний аукціон з меншою початковою вартістю лоту. Якщо лот не буде проданий і на повторному аукціоні, то продавець може організувати голландський аукціон на пониження ціни.
Всі учасники торгів повинні сплатити гарантійний внесок у розмірі 10% від вартості лоту. Цей внесок буде повернений тим учасникам, яких не буде визначено переможцями.