Для проведення відкритих торгів уповноважений орган використовує відповідний електронний майданчик, розміщений на веб-сайті, тобто сайт Української енергетичної біржі у цій версії виступає саме як відповідний електронний майданчик. Торгівля здійснюється в Інтернеті на зазначеному сайті і не потребує додаткових опцій програмного забезпечення та завантаження спеціальних програм. Дані про наявність відкритих торгів відображаються в загальній системі, незалежно від того, для реєстрації використовувалася однозначно авторизована платформа. Відповідно, слід зазначити, що до системи Prozorro можна підключати різні сайти для проведення відкритих торгів.

Коли публікується тендер на закупівлю, це, безумовно, дотримується позиції статті 21 ЗУ «Про публічні закупівлі», яка вимагає вказувати відповідні дані. Зокрема, такі дані включають предмет закупівлі, тобто код та назву з Повного словника закупівель. Крім того, наводяться дані про обсяг товарів або робіт, а також очікувана вартість. Вказуються умови поставки та умови подання тендерних пропозицій, а також дані оплати. Крім того, наводяться дані про проведення аукціону, зокрема, найменший крок у зниженні вартості. Крім того, надаються різні деталі щодо безпеки закупівель.

Поряд з цим слід сказати, що в зазначених даних для тендерів також є дані про певний період часу проведення електронного аукціону. До початку аукціону Prozorro кількість тендерів не розголошується, а сам аукціон проводиться в 3 етапи.

Однак після завершення аукціону, коли він закінчується, всі документи та дані про учасників розкриваються. Кожен етап має тривалість 2 хвилини, які надаються учасникам з метою зниження попередньої ставки. У цьому випадку найменший крок зниження спочатку встановлюється клієнтом, тим, що створює покупку, і цей параметр має персональні обмеження. Таким чином, клієнт може встановити крок зниження, орієнтуватися на загальну вартість покупки та визначити окремий крок зниження від 0,5% до 3% вартості покупки.

Слід враховувати певні процедури системи. Зокрема, якщо заявок на оприлюднений тендер немає, то аукціон механічно скасовується. У середовищі, де з’являється лише один учасник, тоді у варіанті допорогові закупівлі аукціон не активується, а покупка відразу поміщається на етап кваліфікації. У свою чергу, коли на відкритому конкурсі присутній лише один учасник, закупівлі не надходять на аукціон і механічно анулюються.

Основні етапи відкритих тендерів

Тут слід зазначити, що в залежності від використовуваної моделі, тобто європейської чи української, етапи можуть певним чином відрізнятися. Однак загалом допускається вказувати основні моменти для виконання відкритих торгів.

Кожен процес починається, коли клієнт публікує тендерну документацію та вказує, що проводиться конкурсна заявка. Пізніше настає період, коли підрядники можуть звертатися до замовника з певними вимогами чи питаннями, а також звертатися з особистими претензіями до Антимонопольного комітету України. Коли попередній етап закінчиться, підрядники можуть завантажити свої документи, тобто запропонувати варіанти особистої доставки.

На пізнішому етапі починається так зване зниження, тобто особливий вид аукціону, коли спочатку встановлюється найвища ціна, після чого здійснюється ступеневе зниження вартості. Далі йде кваліфікація, тобто період, коли клієнт розглядає документацію підрядників. Пізніше визначається, хто отримає тендер. Коли замовник обрав того чи іншого підрядника, починається період, коли інші підрядники можуть оскаржити це рішення та звернутися до Антимонопольного комітету України. Наприкінці попереднього етапу між замовником і підрядником укладається договір.

Що можна купити в системі Prozorro

На сайті електронної комерції Prozorro.Sale відбувся перший аукціон з продажу та оренди землі. Так, земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,23 га продала Кам’янко-Бузька міська рада Львівської області. На цей лот претендували 3 учасники, а початкова вартість аукціону наразі зросла більш ніж у 4 рази з 704 тис. грн. до 3 млн. грн. Земля призначалася для будівництва та обслуговування будівель комерційних підприємств.

Крім того, під час проведення цього аукціону в оренду на 3 роки передали земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 1,3 га у Дрогобичі. За результатами аукціону ціна одного року оренди зафіксована на рівні 227 тис. грн. У режимі реального часу в системі Prozorro оголошено 510 земельних торгів на суму 245 мільйонів гривень. Серед них – 335 тендерів на оренду та 175 – на продаж землі. Загальна площа всіх опублікованих земельних ділянок становить 2300 га.

За посиланням https://sale.ueex.com.ua/news/yak-provodyatqsya-torgy-na-zemlyu-na-majdanchyku-prozoro-prodazhi більше інформації про відкриті торги.